Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Telefon

Nazwa produktu lub temat sprawy

Treść pytania

Od czego zależy cena biokominka i za co na prawdę warto zapłacić? pinit_fg_en_rect_red_28

Od czego zależy cena biokominka

za co na prawdę warto zapłacić

Od czego zależy cena biokominka i za co na prawdę warto zapłacić?
29 kwietnia 2016 Marta Krawczyk

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem biokominka po raz pierwszy, prawdopodobnie przytłoczyła Cię różnorodność dostępnych modeli. I to zarówno estetyczna, funkcjonalna, jak i cenowa.
W tym poście wyjaśniamy skąd biorą się różnice w cenach między biokominkami. Doradzimy też, które właściwości są kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa — więc warto za nie zapłacić, a które wynikają głównie z różnic estetycznych pomiędzy modelami (nie są więc konieczne, ale mogą być ważne, aby biokominek pełnił funkcję dekoracyjną).


Od czego zależy cena biokominka i za co na prawdę warto zapłacić? Biokominek-do-zabudowy-w-stylu-klasycznym-Louis-300x210

Na cenę biokominka wpływają

  1. Rodzaj, funkcje i materiał biopaleniska
  2. Wielkość paleniska
  3. Rodzaj / materiał i design obudowy
  4. Wkład
  5. Certyfikaty bezpieczeństwa
  6. Wielkość biokominka

 

1. Rodzaj, funkcje i materiał biopaleniska

Biopalenisko to „serce” biokominka. To tu wlewamy biopaliwo i powstaje płomień. Od jakości wykonania tego elementu zależy bardzo wiele.

Podejrzanie tanie biokominki są często wykonane z niskiej jakości materiałów — z paleniskiem  z aluminium lub słabej, pod względem jakości, mieszanki materiałów o niejasnym składzie i pochodzeniu. Pod wpływem wysokiej temperatury mogą się odkształcać i rozlewać (łatwopalne!) biopaliwo poza obszar kominka.

Zawsze wybierajmy biokominki z biopaleniskiem wysokiej jakości. Takie palenisko jest najczęściej wykonane ze  stali nierdzewnej, odpornej na wysokie temperatury powstające podczas spalania.

Warto zdecydować się też na palenisko posiadające certyfikat bezpieczeństwa renomowanej instytucji (np. Certyfikat TUV). Wtedy mamy pewność, że urządzenie zostało poddane rygorystycznym testom bezpieczeństwa przez niezależnych specjalistów.

Wybierajmy też raczej paleniska zamknięte niż otwarte. Są one bezpieczniejsze i w zasadzie uniemożliwiają wylanie się paliwa poza biokominek (wszystkie paleniska dostępne w sklepie Bio Flame są paleniskami zamkniętymi. Ze względów bezpieczeństwa nie sprzedajemy otwartych palenisk).

Dodatkowym, ważnym, ale nie obowiązkowym elementem jest rączka do regulacji wysokości płomienia. Każde biopalenisko wyposażone jest we włącznik / wyłącznik dopływu biopaliwa, jednak nie każde umożliwia regulację wielkości płomienia. Ma to znaczenie ze względu na ekonomię spalania. Ograniczając dopływ paliwa, redukujemy jego zużycie, ale też zmniejszamy wysokość płomienia i ilość produkowanego ciepła. Rączka do regulacji umożliwia dostosowanie wielkości płomienia do aktualnego nastroju i potrzeb.

Powyższe cechy biopalenisk wpływają na cenę biokominków.

Zdecydowanie radzimy nie oszczędzać na jakości paleniska, ponieważ zakup kiepskiego modelu może przysporzyć więcej zmartwień niż przyjemności.

Od czego zależy cena biokominka i za co na prawdę warto zapłacić? Biopalenisko4114LB Od czego zależy cena biokominka i za co na prawdę warto zapłacić? Efektżarzeniadobiokominka2 Od czego zależy cena biokominka i za co na prawdę warto zapłacić? Biopalenisko-5820LS

 

2. Wielkość paleniska

Biopaleniska różnią się też między sobą wielkością. Im większy otwór, tym dłuższa „linia ognia”. Przed dokonaniem wyboru należy rozważyć wielkość biokominka. Zgodnie z zasadami logiki, im większy biokominek, tym większe powinno być palenisko (nie chcemy w końcu prezentować pustego otworu w obudowie, tylko płomień). W większości przypadków palenisko załączone w zestawie z biokominkiem jest odpowiednio dobrane do wielkości obudowy — nie musimy się więc tym martwić. Stąd, większe biokominki mają w zestawie duże paleniska. Alternatywnie, mogą być wyposażone w kilka palenisk standardowych (mamy więc biokominki z podwójnym lub potrójnym paleniskiem).

Zdarza się, że producenci, aby obniżyć cenę urządzenia, załączają niewielkie paleniska. W efekcie palący się kominek wygląda „biednie”. Warto zwrócić uwagę na stosunek wielkości paleniska (i otworu na płomień) do wielkości obudowy.

W tym przypadku wybór zależy od naszych upodobań estetycznych. Wielkość paleniska nie ma wpływu na jego bezpiczeństwo. Ma jednak oczywiście, wpływ na cenę.

Od czego zależy cena biokominka i za co na prawdę warto zapłacić? BiokominekwiszącyJulietDouble7

Biokominek wiszący z podwójnym paleniskiem Juliet Double

Od czego zależy cena biokominka i za co na prawdę warto zapłacić? Biopalenisko-proste-long

Biopalenisko Proste Long z długą linią ognia

Od czego zależy cena biokominka i za co na prawdę warto zapłacić? Biokominek-wiszący-Papa-Morpho-9

Biokominek wiszący Papa Morpho z pojedyńczym paleniskiem

 

3. Rodzaj / materiał i design obudowy

Zazwyczaj największa różnorodność cenowa między modelami biokominków wynika z różnic w wykonaniu obudowy.

W większości przypadków (poza ekstremalnymi wyjątkami) materiały, z których wykonane są obudowy są odporne na wysokie temperatury — a co za tym idzie — bezpieczne. Tu należy dodać, że dotyczy to producentów dbających o jakość swoich produktów, nie ręczymy wiec za tanie urządzenia dostępne na licznych aukcjach, niepewnego pochodzenia. Gwarantujemy, że wszystkie biokominki dostępne w sklepie Bio Flame mają całkowicie bezpieczne obudowy, ponieważ współpracujemy tylko z renomowanymi producentami.

Różnice w cenie wynikają tu więc ze względów estetycznych.

I tu  statystyczna rzeczywistość jest taka, że cena biokominka jest zwykle dobrym wyznacznikiem jakości wykonania i materiału obudowy. Materiały naturalne, wysokiej jakości są po prostu droższe (np. FossilStone wykonany z forniru kamiennego z naturalnego kamienia), ale i prezentują się, bądźmy szczerzy, lepiej. Tak samo, jak w przypadku mebli, czy ubrań biokominki funkcjonalnie podobne mogą wyglądać „drożej” lub „taniej”.

Od czego zależy cena biokominka i za co na prawdę warto zapłacić? Biokominek-do-zabudowy-Todos-300x226

Biokominek portalowy Todos

Od czego zależy cena biokominka i za co na prawdę warto zapłacić? Biokominek-do-zabudowy-szary-Nero-300x225

Biokominek portalowy Nero

Od czego zależy cena biokominka i za co na prawdę warto zapłacić? Biokominek-do-zabudowy-ciemno-szary-Kos-2-300x225

Biokominek portalowy Kos

4. Wkład

Niektóre biokominki portalowe dają możliwość większej indywidualizacji  poprzez nadanie klientowi możliwości wyboru wkładu, w którym osadzone jest palenisko. Wkład jest tłem dla ognia. Szczególnie w biokominkach stylizowanych do wnętrz klasycznych wkłady imitujące wnętrze komina są bardzo atrakcyjne — nadają urządzeniu wygląd bardzo zbliżony do wyglądu tradycyjnego kominka. W ofercie sklepu Bio Flame jeden z naszych producentów oferuje trzy rodzaje wkładów do biokominków portalowych: wkład czarny (standardowy), wkład z efektem muru oraz wkład z efektem muru i medalionem (podgląd poniżej). Rodzaj wybranego wkładu ma oczywiście wpływ na cenę. Najtańszy jest standardowy czarny wkład.

Od czego zależy cena biokominka i za co na prawdę warto zapłacić? Biokominek-do-zabudowy-biały-Kreta-2-300x225

Biokominek portalowy Kreta ze standardowym czarnym wkładem

Od czego zależy cena biokominka i za co na prawdę warto zapłacić? Biokominek-do-zabudowy-biały-Santos-300x226

Biokominek portalowy Santos z wkładem z efektem muru

Od czego zależy cena biokominka i za co na prawdę warto zapłacić? Biokominek-do-zabudowy-w-stylu-klasycznym-Louis-2-300x226

Biokominek portalowy Louis XIV z wkładem z efektem muru i medalionem

5. Certyfikaty bezpieczeństwa

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, warto wybierać produkty pewne pod względem bezpieczeństwa. I, pomimo, że biokominek jest urządzeniem bezpiecznym pod względem wydalanych substancji (nie ma ryzyka zatrucia się czadem), należy pamiętać, że mamy do czynienia z prawdziwym ogniem. Renomowani producenci poddają swoje produkty rygorystycznym testom bezpieczeństwa, zlecając je zewnętrznym niezależnym instytucjom — takim jak Niemiecki Instytut Testowy TÜV.

Wykonanie takich testów dla każdego modelu oczywiście kosztuje, więc i podwyższa cenę produktu.

Naszym zdaniem jest to jednak koszt, który warto ponieść, ponieważ inwestujemy we własne bezpieczeństwo.

 

6. Wielkość biokominka

Na koniec, oczywisty fakt — wielkość urządzenia. Małe biokominki z niewielkim paleniskiem będą naturalnie tańsze niż te duże, ponieważ do ich produkcji użyto mniej materiałów. A materiały to koszt. Podczas zakupów zwróćmy więc zawsze uwagę na wymiary, zamiast porównywać ceny jeden do jednego. Wielkość biokominka należy dobrać do wielkości pomieszczenia oraz dostępnej przestrzeni. Mały kominek w ogromnym salonie po prostu zginie, a ogromny kamienny portalowy model może przytłoczyć  niewielkie pomieszczenie.

W opisie produktów w naszym sklepie zawsze znajdują się wymiary. Przed zakupem weźmy miarkę i przyłóżmy ją do wybranego na biokominek miejsca. Może to nam zaoszczędzić rozczarowania, gdyż ze zdjęć ciężko jest prawidłowo ocenić rozmiar.

Od czego zależy cena biokominka i za co na prawdę warto zapłacić? Biokominek-wiszący-czarno-biały-nowoczesny-Oskar-279x300

Biokominek wiszący Oscar

Od czego zależy cena biokominka i za co na prawdę warto zapłacić? December_on_2-279x300

Biokominek portalowy December

Od czego zależy cena biokominka i za co na prawdę warto zapłacić? Misa_3_g_on-279x300

Biokominek wolnostojący Misa

Od czego zależy cena biokominka i za co na prawdę warto zapłacić? Biokominek-wiszący-szlifowany-CHARLIE_2-3-1-279x300

Mamy nadzieję, że artykuł będzie pomocny w wyborze odpowiedniego biokominka.

W razie wątpliwości zapraszamy do kontaktu.

Nasi specjaliści są dostępni na cały czas na chacie, a także pod numerem telefonu +48 22 208 67 67.

Życzymy udanych zakupów,

Zespół Bio Flame

Od czego zależy cena biokominka i za co na prawdę warto zapłacić? pinit_fg_en_rect_red_28

0 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Masz pytania? Zadzwoń lub napisz: